برگزاری دوره های الفبای دانایی برای دانش آموزان ورودی پایه ی اول

برگزاری دوره های الفبای دانایی برای دانش آموزان ورودی پایه ی اول 

بیشتر ما آموزش زبان را معادل آموزش خواندن و نوشتن می دانیم و در واقع همان آموزشی که باید در مدرسه و از پایه ی اول دبستان شروع شود اما واقعیت چیز دیگری است !

یادگیری زبان پیش ازورود به مدرسه اتفاق می افتد و مدرسه جایی برای آشنایی با کاربرد زبان است !

آواشناسی و واج شناسی از اساسی ترین و مهم ترین قسمت های آموزش زبان پیش از ورود به مدرسه است و این در حقیقت همان کاری است که در دوره های الفبای دانایی پیش از ورود به دبستان انجام می گیرد.

در این دوره ها قرار نیست خواندن و نوشتن به کودک آموزش داده شود ، بلکه این دوره ها به دنبال آن است که کودک بتواند حروف الفبا را به درستی بشنود و به درستی تلفظ کند!

در حقیقت پیش از ورود به دوره ی دبستان کودک باید این دوره ی طلایی را سپری کند و با ورود به دبستان از آموخته های خود برای یادگیری خواندن و نوشتن استفاده کند.

در دوره های الفبای دانایی ، کودک هم از جنبه های آوایی با الفبای زبان فارسی آشنا می شود  و هم با نحوه ی تلفظ یک حرف یا یک صدا !

بخش زیادی از غلط های دیکته ای ، ناشی از خطا در شنیدن حروف مشابه است!

متاسفانه ناآگاهی خانواه ها، نبود برنامه ی جامع آموزش پیش دبستان در ایران و علت های دیگر سبب شده است که دوره ی حساس رشد کودک از جنبه زبانی دیده نشود و آموزش زبان ، امری مختص پایه ی اول تلقی شود !

 در حقیقت آموزش زبان به کودکان چهاراصل دارد. گوش دادن، سخن گفتن، خواندن و نوشتن.

اغلب چنین می پندارند که کودک در خانواده گوش دادن و سخن گفتن را فرا می گیرد، اما شاید کمتر کسی بداند که درست گوش دادن، و درست سخن گفتن، پیش نیازهای خواندن و نوشتن درست است.

بنابراین زبان پایه ی هر گونه آموزشی است و بدون زبان آموزش معنایی ندارد ، پس آموزش زبان اصلی ترین پدیده ای است که روند چندلایه ِی آموزشی هر شخصی را از کودکی تا بزرگسالی می سازد.

سن درست و اصلی آموزش زبان به کودکان از ۲ تا ۶ سالگی است. در ایران متاسفانه به سبب کمبودهایی که آموزش و پرورش در زمینه‌های گوناگون دارد، آموزش پیش دبستانی اجباری نیست و اگر هم در سال‌های اخیر برای کودکان پنج و شش ساله فراگیر شده است، هنوز بخش بزرگی از این کودکان وارد دوره پیش دبستان نمی‌شوند. اگر هم شوند، محتوای آموزشی برای آن‌ها بسیار قدیمی و ناکارآمد است. کودکان در دوره‌ی پیش دبستان باید با آواها و رانش درست الفبای زبان فارسی آشنا شوند، و گرنه زمانی که وارد دبستان می‌شوند برای اصلاح و یادگیری آواها دیگر خیلی دیر است!

با توجه به آنچه گفته شد، دوره ی ویژه ی الفبای دانایی ، برای دانش آموزان پایه ی اول در تابستان برگزار می شود و تلاش می شود دانش آموزان کلاس اولی ،  گام های ابتدایی ورود به دبستان را استوار تر و محکم تر بردارند.

اولیا عزیز و گرامی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر روز های شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 12 با شماره 44006480 تماس بگیرند.